אני מזמין אתכם לפנות אליי באופן אישי בכל שאלה או בעיה שמטרידה אתכם

קיצור קיבה

מה זה בכלל "קיצור קיבה" ?

לאחרונה עושה המונח "קיצור קיבה" כותרות רבות. למעשה לא קיים ניתוח כזה.
מתוך הפניות הרבות שאני מקבל בנושא, גיליתי שקיימת אי הבנה בנוגע לאפשרויות הניתוחיות העומדות בפני אנשים הסובלים מהשמנת יתר.

לכן החלטתי לעשות לכם סדר בניתוחים השונים ובאפשרויות השונות העומדות בפני הסובלים בהשמנת יתר.

אז מה זה בעצם "קיצור קיבה"?

זהו שם עממי שניתן לכל הניתוחים שמבוצעים היום לטיפול בהשמנת יתר. למעשה יש 5 ניתוחים בלבד שמקובלים היום ואני רוצה לנסות לפשט לכם את התמונה:

הראשון הוא ניתוח טבעת מתכווננת:

בו מוחדרת טבעת שמקיפה את החלק העליון של הקיבה ללא כריתת קיבה, ובנוסף מושתל פורט בדופן הבטן שמחובר בצינור לטבעת, באמצעותו ניתן לנפח ולרוקן את הטבעת, ועל ידי כך להרחיב או להצר את המעבר דרכה. הבעיה עם ניתוח זה היא הצורך במעקב קפדני והתאמה של מידת הניפוח למטופל. לאחר 5-8 שנים – רוב המטופלים סובלים מבעיות כאלו ואחרות הדורשות ניתוח להוצאת הטבעת. אני לא ממליץ.

הניתוח השני והנפוץ ביותר בישראל הוא שרוול הקיבה:

זהו ניתוח בו הופכים את הקיבה מאיבר בצורת נאד מים לשרוול צר ע"י כריתת חלק גדול מהקיבה. אורך הקיבה נשמר כך שלא מדובר ממש ב"קיצור" אלא יותר ב"הצרה". היתרון של הניתוח הוא בפשטותו – אין פגיעה בהמשכיות של מערכת העיכול, ואין גוף זר שנשאר בתוך הגוף. זהו ניתוח שקיים בפני עצמו רק מ 2006 והנסיון מלמד שרוב המטופלים שעברו אותו יורדים יפה במשקל ושומרים על הירידה.

הניתוח השלישי הוא מעקף קיבה:

זהו הניתוח הנפוץ ביותר בארצות הברית וקיים כבר למעלה משלושה עשורים. בניתוח זה מפרידים חלק קטן מהקיבה העליונה משאר הקיבה, ללא כריתה של קיבה. לחלק הקטן שנקרא "פאוץ'" מחברים לולאת מעי דק באופן כזה שהאוכל עובר ישירות מהפאוץ' למעי הדק ועוקף את הקיבה והתרסריון. ניתוח זה מתאים מאוד לאנשים שעבורם שרוול קיבה אינו בחירה טובה – למשל כאלו הסובלים ממחלת "רפלוקס" כלומר חזרה של תוכן חומצי מהקיבה לושט. עוד קבוצה של אנשים שיכולה להנות מהניתוח הם אנשים עם תסמונת מטבולית משמעותית, כלומר שילוב של יתר לחץ דם, סכרת, ויתר שומנים בדם.

הניתוח הרביעי הוא ניתוח להטית מרה ולבלב או בשם מוכר יותר מעקף תרסריון:

בניתוח זה כורתים מחצית מהקיבה, ושוב יוצרים חיבור ללולאת מעי דק באופן כזה שהאוכל עוקף את הקיבה והתרסריון, כמו במעקף קיבה, אך הפעם מגיע למקטע יותר מרוחק במעי הדק ופוגש את מיצי המרה, הנחוצים לספיגת השומנים רק בחלק הסופי של המעי הדק. מנגנון הפעולה של הניתוח, אם כן, הינו תת ספיגה. למנותחים יש בממוצע 3-4 יציאות ביממה, והם זקוקים לויטמינים ומינרלים כתוסף מזון למשך כל חייהם. הניתוח מתאים למספר קבוצות של מטופלים: קבוצה ראשונה היא מטופלים שעברו ניתוחים קודמים בחלק העליון של הקיבה – ועל כן קיים סיכון מוגבר לדליפה בביצוע כל אחד מהניתוחים האחרים שהוזכרו. קבוצה שניה הינה מטופלים עם השמנת יתר קיצונית – כלומר BMI של 55-60 ומעלה, והקבוצה השלישית הינה של מטופלים עם תסמונת מטבולית קשה. מעקף התרסריון יוצר שינוי מטבולי משמעותי לטובת ריפוי התסמונת המטבולית.

ולקינוח – הניתוח החמישי – נקרא מעקף תרסריון עם switch:

זהו ניתוח זהה מבחינת המעקף לניתוח הרביעי, אך כריתת הקיבה הינה בצורת שרוול קיבה, והחיבור למעי הדק נעשה עם החלק הראשון של התרסריון. ניתוח זה מתאים מאוד לאנשים שעברו שרוול קיבה, ומסיבות שונות לא ירדו מספיק במשקל, או ירדו היטב ואח"כ עלו שנית במשקל.

אז איך תבחרו בניתוח המתאים לכם?

עצתי היא כי תבחרו מנתח בעל נסיון בכל הניתוחים שהזכרתי, אשר מבין את החשיבות של עבודת צוות בתחום זה – עם אנשי המקצוע האחרים הרלוונטים: הדיאטנים, הפסיכולוגים, הרופאים המומחים בגסטרו ובאנדוקרינולוגיה. רק בדיון משותף לצוות זה ולכם ניתן להגיע להחלטה על סוג הניתוח הרצוי עבורכם.

אתם מוזמנים לפנות אלי ואשמח לחזור אליכם בהקדם.